Home / Neuigkeiten / Prikupljenim zekatom na poljoprivredne proizvode pomognut rad javnih kuhinja, bolnica i humantiranih organizacija

Prikupljenim zekatom na poljoprivredne proizvode pomognut rad javnih kuhinja, bolnica i humantiranih organizacija

Potvrda opredijeljenosti Islamske zajednice da pomogne najugroženijim kategorijama u našem društvu uz pomoć svojih članova, rekao je Arnaut

Prema Planu rada Rijaseta Islamske zajednice za 2020. godinu, a u saradnji sa organizacijskim jedinicama Islamske zajednice, od 5. do 19. oktobra 2020. godine, provedena je aktivnost organiziranog sakupljanja zekata na poljoprivrednim proizvodima u BiH.

U odnosu na prošlu godinu postignuti su puno bolji rezultati. Ove godine prikupljeno je 206.034 kilograma raznih prehrambenih proizvoda, što je porast od 88.875 kilograma u odnosu na prošlu godinu. Uz poljoprivredne proizvode, sakupljani su i predmeti poput brašna, ulja, šećera, ajvara, sokova, džemova, džemova, salata, tjestenine itd.

– Imajući u vidu sve okolnosti koje su pratile ovogodišnju aktivnost prikupljanja zekata na poljoprivrednim proizvodima, posebno poteškoće izazvane pandemijom koronavirusa, možemo konstatirati da su rezultati mnogo bolji nego prethodne godine – rekao je šef Ureda za zekat Vehid ef. Arnaut.

Prikupljeni proizvodi usmjereni su izravno u obrazovne institucije Islamske zajednice, koje su nakon zadovoljenja njihovih potreba višak predmeta usmjeravale prema drugim organizacijama koje se bave pružanjem pomoći ugroženim kategorijama.

– Uz vrtiće, medrese, fakultete i studentske domove Islamske zajednice podržan je rad brojnih institucija koje brinu o socijalno ugroženim i ljudima u nevolji. Sve veći broj adresa na koje su usmjereni prikupljeni predmeti potvrda je opredijeljenosti Islamske zajednice da uz pomoć svojih članova pomogne najugroženijim kategorijama u našem društvu – istaknuo je Arnaut.
Poljoprivredni proizvodi i prehrambeni proizvodi predati su velikom broju nacionalnih kuhinja, uključujući, između ostalih, Narodnu kuhinju “Imaret” u Bihaću, Narodnu kuhinju “Imaret” u Tuzli, Merhametovu narodnu kuhinju u Brezi, Narodnu kuhinju “Hasna” u Janji, Gradsku narodnu kuhinju Zenica i Narodna kuhinja u Doboju.

Takođe, pružena je pomoć brojnim humanitarnim i zdravstvenim organizacijama, poput Javne ustanove Dom za djecu bez roditeljskog staranja Tuzla, Dječijeg doma MFS – EMMAUS Centar Potočari, Doma za starije osobe Goražde, CROPS – Lukavac, kantonalnih bolnica u Travniku i Goraždu , Travnička bolnica za plućne bolesti, Univerzitetska bolnica Foča itd.

Uprkos teškim okolnostima praćenim pandemijom, Ured za zekat ističe da je ovogodišnja aktivnost na prikupljanju zekata na poljoprivrednim proizvodima provedena s velikim uspjehom i na zadovoljstvo velikog broja krajnjih korisnika.

About admin

Check Also

Die Sternzeichen der grausamsten Despoten und Diktatoren!

Einige werden Sie überraschen! enn sich Historiker mit der Entstehung von Diktaturen befassen, weisen sie …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *