Categories
Neuigkeiten

Prikupljenim zekatom na poljoprivredne proizvode pomognut rad javnih kuhinja, bolnica i humantiranih organizacija

Potvrda opredijeljenosti Islamske zajednice da pomogne najugroženijim kategorijama u našem društvu uz pomoć svojih članova, rekao je Arnaut

Prema Planu rada Rijaseta Islamske zajednice za 2020. godinu, a u saradnji sa organizacijskim jedinicama Islamske zajednice, od 5. do 19. oktobra 2020. godine, provedena je aktivnost organiziranog sakupljanja zekata na poljoprivrednim proizvodima u BiH.

U odnosu na prošlu godinu postignuti su puno bolji rezultati. Ove godine prikupljeno je 206.034 kilograma raznih prehrambenih proizvoda, što je porast od 88.875 kilograma u odnosu na prošlu godinu. Uz poljoprivredne proizvode, sakupljani su i predmeti poput brašna, ulja, šećera, ajvara, sokova, džemova, džemova, salata, tjestenine itd.

– Imajući u vidu sve okolnosti koje su pratile ovogodišnju aktivnost prikupljanja zekata na poljoprivrednim proizvodima, posebno poteškoće izazvane pandemijom koronavirusa, možemo konstatirati da su rezultati mnogo bolji nego prethodne godine – rekao je šef Ureda za zekat Vehid ef. Arnaut.

Prikupljeni proizvodi usmjereni su izravno u obrazovne institucije Islamske zajednice, koje su nakon zadovoljenja njihovih potreba višak predmeta usmjeravale prema drugim organizacijama koje se bave pružanjem pomoći ugroženim kategorijama.

– Uz vrtiće, medrese, fakultete i studentske domove Islamske zajednice podržan je rad brojnih institucija koje brinu o socijalno ugroženim i ljudima u nevolji. Sve veći broj adresa na koje su usmjereni prikupljeni predmeti potvrda je opredijeljenosti Islamske zajednice da uz pomoć svojih članova pomogne najugroženijim kategorijama u našem društvu – istaknuo je Arnaut.
Poljoprivredni proizvodi i prehrambeni proizvodi predati su velikom broju nacionalnih kuhinja, uključujući, između ostalih, Narodnu kuhinju “Imaret” u Bihaću, Narodnu kuhinju “Imaret” u Tuzli, Merhametovu narodnu kuhinju u Brezi, Narodnu kuhinju “Hasna” u Janji, Gradsku narodnu kuhinju Zenica i Narodna kuhinja u Doboju.

Takođe, pružena je pomoć brojnim humanitarnim i zdravstvenim organizacijama, poput Javne ustanove Dom za djecu bez roditeljskog staranja Tuzla, Dječijeg doma MFS – EMMAUS Centar Potočari, Doma za starije osobe Goražde, CROPS – Lukavac, kantonalnih bolnica u Travniku i Goraždu , Travnička bolnica za plućne bolesti, Univerzitetska bolnica Foča itd.

Uprkos teškim okolnostima praćenim pandemijom, Ured za zekat ističe da je ovogodišnja aktivnost na prikupljanju zekata na poljoprivrednim proizvodima provedena s velikim uspjehom i na zadovoljstvo velikog broja krajnjih korisnika.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *